Košarica

Vznik

Výroba shilajitu – horské pryskyřice


Bujná vegetace, která pokrývala Asii, se během milionů let rozložila a zůstala uložená ve vrstvách. Přírodní síly, zejména desková tektonika, kladou na tyto vrstvy stále větší tlak. Po několik tisíciletí žilo více než 6 500 různých druhů rostlin v geologické symbióze, která vytvořila hustý, černý, pryskyřičný materiál uvězněný hluboko v pohořích Altaj, Himaláje, Kavkaz a dalších známých horských pásmech v regionu. Rostoucí tlak v podzemí způsobil, že pryskyřice shilajit prosakovala z trhlin ve skalách. Shilajit je horská pryskyřice, krev hory.

Lidé v Altaji, Himalájích a dalších pohořích na indickém subkontinentu znají pryskyřici shilajit po tisíce let. Podle legendy lidé v pohoří Altaj během pozorování letní migrace bílých opic zjistili, že zvířata žvýkala hustý pryskyřičný materiál, který během teplých letních měsíců prosakoval prasklinami ve skalách. Sílu a zdraví těchto opic připisovali tomuto pryskyřičnému materiálu a ze zvědavosti jej začali sami používat. Okamžitě si všimli řady účinků této záhadné sloučeniny na své zdraví. Netrvalo dlouho a pryskyřice shilajit se stala jedním z klíčových prvků ájurvédské medicíny. Starověký ájurvédský text s názvem Charaka Samhita uvádí, že v tomto vesmíru není nemoc, kterou nelze účinně léčit pomocí shilajitu. „Ve vesmíru neexistuje žádná léčitelná nemoc, která nemůže být vyléčena shilajitem pod podmínkou, že je užívána ve správný čas, v kombinaci se správnými léky a předepsaným způsobem. Když si zdravý člověk vezme shilajit, dodá mu mimořádnou energii."

V přírodě se pryskyřice shilajit objevuje v různých barvách – od bílé až po černou. Věří se, že čím tmavší je, tím více živin obsahuje.
Elite Shilajit

Proces extrakce a filtrace


Doplněk stravy Elite Shilajit obsahuje pouze 100% přírodní horskou pryskyřici. Pryskyřice prosakující ze skal obsahuje mnoho nečistot, které jsou výsledkem dlouhotrvajícího vzniku pryskyřice. Pro poskytnutí všech zdravotních výhod přírodního shilajitu a bezchybného produktu, obsahuje doplněk stravy Elite Shilajit vyčištěnou pryskyřici shilajit. Vědecký výzkum pryskyřice shilajit je založen na výzkumu vyčištěné pryskyřice. Pouze vyčištěná pryskyřice shilajit je bezpečná pro užívání a zaručuje popsané pozitivní přínosy pro zdraví.

Proces čištění probíhá podle tradiční ájurvédské metody čištění – pryskyřice shilajit se důkladně umyje vodou a přefiltruje, aby byly odstraněny i látky nerozpustné ve vodě. Roztok shilajit je koncentrován zahříváním při vyšších teplotách (současně nesmí být teplota příliš vysoká, aby nedošlo ke zničení některých pozitivních vlastností). To umožňuje tvorbu krémovitých vrstev shilajitu, které jsou těženy vícekrát, aby vznikl čistý shilajit. Popsaný proces čištění je jediný, který zachovává nejúčinnější bioaktivní složky pryskyřice shilajit, zejména fulvové a huminové kyseliny nebo dibenzo-α-pyrony.