Shilajit jako vazodilatátorNepřerušované dodávky krve obohacené o kyslík a minerály do buněk jsou životně důležité zejména pro sportovce. Je velmi důležité, aby krevní cévy byly co nejširší a umožnily tak zvýšený průtok krve i zvýšený přísun živin do buněk. Rozšíření krevních cév je výsledkem produkce oxidu dusnatého. Lidské tělo umí vyrábět oxid dusnatý z látek v krvi. Shilajit obsahuje několik minerálů, ze kterých tělo vyrábí oxid dusnatý. Navíc shilajit obsahuje kyseliny fulvovou a huminovou, které na sebe vážou velké množství kyslíku a dalších živin, kterými zásobují buňky, zejména svalové. S dalším „palivem" fungují svalové buňky lépe, což se projevuje delší výdrží a zvětšením svalové hmoty.
Jedna z mnoha výzkumných studií zabývajících se potenciálními přínosy pryskyřice shilajit pro sportovce zkoumala možné kardiovaskulární účinky 500g denní dávky u mužů a žen. Výzkumníci zaznamenali několik velmi slibných výsledků. Kromě výrazného zlepšení kardiovaskulárních funkcí zaznamenali také zvýšení hladiny oxidu dusnatého u účastníků o 30 %. U účastníků se také ukázalo zlepšení kompletního krevní obrazu se sníženou hladinou cholesterolu a triglyceridů.
Shilajit a výroba ATPPryskyřici shilajit byl prokázán účinek pro zvýšení hladiny energie. Shilajit zvyšuje produkci adenosintrifosfátu (ATP), který je hlavním zdrojem energie v lidském těle. ATP se vyrábí v mitochondriích, kde se snědené potraviny proměňují v energii. Vlivem stárnutí produkují mitochondrie stále méně ATP. Výzkum ukázal, že shilajit měl schopnost vyrábět, používat a dokonce uchovávat energii na úrovni buněk. Shilajit navíc snížil množství ATP používaného jako zdroj energie během cvičení o 20 %, čímž umožňuje prodlouženou a intenzivní sportovní aktivitu. | Vznik kolagenu v kosterním svalstvuKolagen je hlavní složkou všech tělesných vazů a chrupavky. Jako jedna z nejsilnějších pojivových tkání v lidském těle je životně důležitý pro pružnost a sílu svalových buněk. Ve výzkumu provedeném Univerzitou v Ohiu nejprve účastníci užívali 250 mg shilajitu dvakrát denně po dobu 8 týdnů bez fyzické aktivity. Potom užívali stejné množství následující příští 4 týdny v kombinaci s fyzickou aktivitou. Výsledky ukázaly, že příjem shilajitu zapříčinil změny kosterních svalů regulací genů, které kontrolují elasticitu, regeneraci a hojení svalů.
Sportovci často trpí bolestmi kostí a kloubů. Díky svým antioxidačním a protizánětlivým účinkům shijalit zabraňuje a eliminuje bolest v kostech i kloubech.
Mnoho špičkových sportovců proto pravidelně užívá shilajit. Shilajit je přírodní doping. Při pravidelném užívání shilajitu dojde k výraznému zlepšení celkového krevního obrazu.
|