Košarica

Spôsob účinku

Výhoda 1

Posilnenie kardiovaskulárneho systému

Shilajitová živica je vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam vynikajúca kardiotonická látka. Výskumné štúdie potvrdili prínos shilajitu pre zlepšenie srdcovej činnosti a ochranu pred poraneniami myokardu. Výskum ďalej ukázal, že shilajit má pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu, ktorý predstavuje vážne riziko pre rozvoj kardiovaskulárnych chorôb, ako je ateroskleróza. Výskumná štúdia odhalila, že požitie 2g dávky shilajitu po dobu 45 dní bez prerušenia pomohlo znížiť hladinu triglyceridov a zlepšiť hladinu „dobrého" HDL cholesterolu. Meď a železo v Shilajite ďalej hrajú dôležitú úlohu pri transporte kyslíka v tele.
Shilajit

Výhoda 2

Shilajit, zdravé hrubé črevo a zdravé baktérie

V poslednej dobe si čoraz viac ľudí uvedomuje dôležitosť zdravého hrubého čreva. Tu je dôležité pochopiť rozdiel medzi „dobrými" a „zlými" črevnými baktériami a dôležitosť zachovania tráviaceho systému človeka vo vynikajúcom stave. Zdravý tráviaci systém je nevyhnutný pre zachovanie imunity, zdravého apetítu, zvládania stresu a oveľa viac.

Nedávny výskum ukázal, že kyselina fulvová bola dôležitým faktorom pri zabezpečovaní zdravého zažívacieho systému a zlepšenej činnosti čriev. Kyselina fulvová obsahuje živiny podporujúce schopnosť prospešných (dobrých) črevných baktérií vytvárať zdravé mikrobiómy v tele (mikrobióm je súhrnný pojem pre „ekologické spoločenstvo" baktérií nachádzajúcich sa v zažívacom systéme).
Výskum ďalej ukázal, že užívanie kyseliny fulvovej znižuje výskyt zažívacích porúch a črevných zápalov. Pomáha tiež znižovať zápchu, plynatosť, hnačky a potravinové alergie. Okrem kyseliny fulvovej aj humínová kyselina má priaznivý vplyv na zdravie hrubého čreva. Fulvová a humínová kyselina tvoria spolu 60 až 80% celkovej hmotnosti shilajitu. Možno im teda pripísať biologické a terapeutické účinky shilajitu.

Výhoda 3

Zmiernenie príznakov chronickej únavy, nespavosti a stresu

Syndróm chronickej únavy môže úplne znížiť vašu schopnosť normálne fungovať. Ľudia trpiaci syndrómom chronickej únavy pociťujú extrémnu únavu alebo ukonanosť, problémy s pamäťou, bolesti a problémy so spánkom. Najbežnejším dôvodom spomínaných problémov je nevyvážená os HPA (hypotalamus-hypofýza-nadobličky), hlavná trasa reagujúca na dlhodobý stres v tele. Aktivácia osi HPA zvyšuje hladiny hormónov, pričom prevládajúci účinok má kortizol alebo stresový hormón. Takéto hormóny spôsobujú u jedinca zmeny v pozadí, ktoré sa nedajú zistiť. Zvýšené hladiny takýchto hormónov tiež vedú k zníženej funkcii imunitného systému a poškodeniu nervových buniek v hipokampe. Takéto zmeny môžu viesť k výskytu infekcií, duševných porúch, problémom so zapamätaním a sústredením atď.

HPA má silný vplyv na hladinu energie, funkciu pamäte a denný rytmus (denný a nočný rytmus) jednotlivca. Ľudia s príznakmi chronickej únavy by sa mali primárne zamerať na nastolenie normálnej funkcie osi HPA. Výskum ukázal, že živica shilajit tlmí účinky príznakov chronickej únavy reguláciou osi HPA a udržiavaním funkcií a integrity mitochondrií. Pravidelné užívanie shilajitu vedie k zníženiu únavy a úzkosti a zároveň k zabráneniu nadmerného zvýšenia hladiny kortizolu a s ním súvisiaceho stresu.
Shilajit má tiež schopnosť regulovať druhý dôležitý faktor chronickej únavy - mitochondriálnu dysfunkciu. Tieto malé elektrárne vyrábajú všetku energiu v bunkách. V prípade mitochondriálnej dysfunkcie môže človek pociťovať nedostatok energie a ďalšie príznaky chronickej únavy. Kyselina fulvová a dibenzo-alfa-pyrony pôsobia ako antioxidanty s protizápalovými vlastnosťami. Dibenzo-alfa-pyrony pomáhajú regulovať mitochondriálnu funkciu, ktorá umožňuje bunkám tela absorbovať a odbúravať živiny s cieľom získať energiu.

Únava je často tiež dôsledkom nedostatku železa. Dnešná strava často nedodáva dostatočné množstvo železa, a preto je potrebné železo prijímať pomocou doplnkov výživy. Železo je veľmi dôležité pre produkciu hemoglobínu, ktorý prenáša kyslík z pľúc do ďalších častí tela. Nedostatok železa je často dôvodom anémie. Živica shilajit je veľmi bohatá na železo a kyselinu humínovú, čím zabraňuje nedostatku železa a rozvoju chronickej únavy.

Shilajit

Výhoda 4

Zvýšenie hladiny energie a zlepšenie fyzického výkonu

Shilajit ako vazolidátor

Nepretržitý prísun krvi obohatenej kyslíkom a minerálmi do buniek je nevyhnutný najmä pre športovcov. Je nevyhnutné, aby boli krvné cievy čo najširšie, čo umožňuje zvýšený prietok krvi a v dôsledku toho zvýšený prísun živín do buniek. Rozšírenie krvných ciev je výsledkom produkcie oxidu dusnatého. Ľudské telo má schopnosť produkovať oxid dusnatý z látok v krvi. Shilajit obsahuje niekoľko minerálov, z ktorých sa vyrába oxid dusnatý. Shilajit ďalej obsahuje fulvové a humínové kyseliny, ktoré k sebe priťahujú veľké množstvo kyslíka a ďalších živín a dodávajú ich bunkám, najmä svalovým. S dodatočným palivom pracujú svalové bunky lepšie, čo vedie k zlepšeniu kondície a zvýšeniu svalovej hmoty.

Jedna z mnohých výskumných štúdií zaoberajúcich sa potenciálnymi výhodami shilajitovej živice pre športovcov skúmala možné kardiovaskulárne účinky dennej dávky 500 mg shilajitovej živice u mužov a žien. Vedci zaznamenali niekoľko veľmi sľubných výsledkov. Okrem výrazného zlepšenia kardiovaskulárnych funkcií vedci zaznamenali u účastníkov aj 30% zvýšenie hladín oxidu dusnatého. Ďalej účastníci preukázali zlepšený kompletný krvný obraz so zníženou hladinou cholesterolu a triglyceridov.


Shilajit a tvorba ATP

Je dokázané, že živica shilajit zvyšuje hladinu energie. Shilajit zvyšuje produkciu adenozíntrifosfátu (ATP), ktorý je hlavným zdrojom energie v ľudskom tele. ATP sa produkuje v mitochondriách, kde sa prijaté potraviny premieňajú na energiu. Starnutím mitochondrie produkujú čoraz menej ATP. Výskum ukázal, že shilajit mal schopnosť vyrábať, využívať a dokonca uchovávať energiu na bunkovej úrovni. Ďalej sa ukázalo, že shilajit znížil množstvo ATP použitého ako zdroj energie počas cvičenia o 20%, čo umožnilo predĺženú a intenzívnu športovú aktivitu.   

Rast kolagénu v kostrových svaloch

Kolagén je hlavnou zložkou všetkých telových väzov a chrupaviek. Ako jeden z najsilnejších spojovacích tkanív v ľudskom tele je kolagén nevyhnutný pre pružnosť a pevnosť svalových buniek človeka. Vo výskume uskutočnenom na univerzite v Ohiu účastníci najskôr požívali 250 mg shilajitu dvakrát denne bez fyzickej aktivity počas 8 týždňov a potom požívali rovnaké množstvo pri fyzickej aktivite ďalšie 4 týždne. Výsledky ukázali, že príjem shilajitu spôsobil úpravu kostrových svalov reguláciou génov, ktoré riadia svalovú pružnosť, regeneráciu a opravu.

Športovci často trpia bolesťami kostí a kĺbov. Vďaka svojej antioxidačnej a protizápalovej aktivite shilajit predchádza a eliminuje bolesti kostí a kĺbov.

Mnoho vrcholových športovcov pravidelne používa shilajit. Shilajit je prirodzený doping. Pri pravidelnom používaní Shilajitu sa celkový krvný obraz podstatne zlepšuje.
Elite Shilajit

Výhoda 5

Zlepšenie imunitného systému

Je dokázané, že shilajit zlepšuje imunitný systém. Výskum ukázal, že pacienti užívajúci shilajit preukázali podstatné zvýšenie T-lymfocytov, triedy bielych krviniek, ktoré zohrávajú ústrednú úlohu v ľudskom imunitnom systéme. Shilajit pomáha makrofágom, typom bielych krviniek, konať lepšie a rýchlejšie. Konkrétne shilajit zvyšuje produkciu interleukínu (IL-1), proteínu uvoľňovaného makrofágmi. IL-1 upozorňuje biele krvinky spánku na nebezpečenstvo pre organizmus a stimuluje ich činnosť. Zvýšená aktivita bielych krviniek zabraňuje vstupu baktérií a vírusov do krvi. Shilajit tiež stabilizuje žírne bunky a bráni im v uvoľňovaní histamínu, čím zabraňuje alergickým reakciám.

Fulvické a humínové kyseliny, ktoré spolu tvoria asi 60 až 80% shilajitu, sú silné antioxidanty a elektrolyty. Prilákajú k sebe množstvo vitamínov a minerálov a dodávajú ich bunkám krvným obehom. Fulvické a humínové kyseliny ďalej pomáhajú telu udržiavať a vstrebávať živiny potrebné pre zdravie a pohodu.

Elite Shilajit

Všetky výhody produktu

 • Zvyšuje hladinu energie, zmierňuje únavu a urýchľuje regeneráciu
 • Pomáha telu bojovať proti stresu a úzkosť
 • Poskytuje emočnú stabilitu
 • Znižuje zápalové reakcie v tele
 • Účinok proti starnutiu
 • Zlepšuje pamäť a koncentráciu a zlepšuje mentálne funkcie
 • Zlepšuje sexuálny apetít a zvyšuje hladinu testosterónu
 • Zabraňuje vypadávaniu vlasov
 • Zlepšuje zdravie hrubého čreva azlepšuje imunitný systém
 • Zlepšuje trávenie a vstrebávanie živín
 • Detoxikuje telo
Shilajit
 • Regeneruje a chráni pokožku
 • Zvyšuje plodnosť
 • Je to mocný antioxidant
 • Kontroluje hladinu cukru a cholesterolu v krvi
 • Zlepšuje spánok
 • Stimuluje rovnováhu hormónov